października 09, 2020

Zdrowa dieta każdego dnia

Pierwszaki jedzą dużo słodyczy. Nic dziwnego - wiemy już, że kubki smakowe odpowiedzialne za smak słodki znajdują się na czubku języka, więc słodycz jest wyłapywana od razu. Wiemy też, że jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy jest bardzo niezdrowe, powoduje nie tylko otyłość, ale też gorsze funkcjonowanie całego organizmu, w tym mózgu, dlatego dzieci, które niezdrowo się odżywiają, osiągają niskie wyniki w nauce. Dlatego poświęciliśmy sporo czasu na naukę o zdrowym żywieniu. 

Najpierw przypomnieliśmy sobie jak wygląda i do czego służy piramida żywienia. Samo obejrzenie jej na planszy nie sprawi jednak, że dzieci zapamiętają układ pięter piramidy. Dlatego wykonaliśmy własną piramidę żywności z plasteliny. Dzieci musiały same podjąć decyzję, w którym miejscu przykleić dany składnik. 

Plastelinowe warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, ryby, mięso, jajka i tłuszcze zostały wykonane bardzo szczegółowo:


Nie skończyliśmy na tym. Aby dobrze zrozumieć temat trzeba wykonać zadanie praktyczne. Dlatego pierwszaki pracowały w parach nad przykładowym menu na cały dzień. Ustaliliśmy, że dzieci powinny zjeść w ciągu dnia 5 posiłków, a w każdym z nich powinno znaleźć się warzywo i owoc. Dodatkowo, zamiast białej pszennej bułeczki do kanapki trzeba użyć pieczywa pełnoziarnistego, posmarowanego masłem, gdyż dzieci potrzebują tłuszczu do wzmacniania połączeń między nauronami w mózgu. Wzięliśmy też pod uwage fakt, że najbardziej wartościowe powinno być śniadanie i obiad, a pozostałe posiłki, zwłaszcza kolacja, muszą być lekkie. Tak wyglądają propozycje menu:






Zobaczymy, czy teraz pierwszaki zaczną przynosić do szkoły zdrową żywność, zamiast ciasteczek i batoników...

1 komentarz: