piątek, 4 października 2024

Co udostępniasz w sieci?


Drodzy Rodzice, to o Was i prośba Waszych dzieci do Was

Wspólnie z kl.3 realizujemy program Fundacji Szkoła z Klasą "Asy Internetu". Rozpoczęliśmy spotkanie z wartością o nazwie ROZSĄDEK. Przyjrzeliśmy się dziś temu co udostępniamy w sieci? Po co to udostępniamy? Co jest bezpieczne a co nie do tego by udostępniać. Jedno ze stwierdzeń jakie dziś padło to takie, że ZAWSZE powinniśmy mieć zgodę na publikację zdjęć danej osoby a jeśli sobie tego nie życzy-nie wolno ich udostępniać. Wszystko dlatego, że sami byśmy sobie tego nie życzyli by bez naszej zgody zdjęcia widziały inne osoby. MĄDRE!

 Jakiś czas temu każdy wykonał swój laptop. Dziś mieliśmy po raz pierwszy okazję je wykorzystać. W zespołach, ale i wspólnie także rozmawialiśmy o higienie cyfrowej w naszych domach. Każdy mógł powiedzieć co nie podoba mu się w jego domu. Często padały słowa:

"Bo mama/ tata/ brat często "siedzą" w telefonie i nie mają dla mnie czasu"

"Tata jak zacznie rozmawiać przez telefon to nie może skończyć. Ja o coś chcę go zapytać a on rozmawia tak długo, że jak skończy to ja potem zapominam o co chciałem zapytać"

Każdy próbował dziś stworzyć kodeks zasad jakie chciałby by panowały w jego domy jeśli chodzi o higienę cyfrową. Niektóre propozycje już obowiązują w niektórych domach. Może warto z nich skorzystać? A Was Drodzy Rodzice kl. 2 i 3 prosimy, przyjrzyjcie się tym postulatom i spróbujcie wcielić je w życie. Odszukajcie ze swoimi dziećmi ich komputery i ich kodeksy. A kto wie, może skorzystacie także z pomysłów innych? Bo tak widzą to Wasze dzieci i marzą by właśnie tak było w Waszych domach. Póki nie jest zbyt późno.

Jednocześnie polecamy książkę Magdaleny Bigaj "Wychowanie przy ekranie". Dostępna jest w bibliotece lub bezpośrednio w kl. 2.















2 komentarze:

  1. Chciałabym aby dzieci udostępniały sobie jakieś karty pracy czy pomocne notatki. Niestety rzeczywistość jest inna i zazwyczaj są to jakieś krótkie filmiki typu short.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego warto o tym rozmawiać cyklicznie, pokazywać własnym przykładem, że warto działac offline.

      Usuń