stycznia 18, 2021

Projekt eTwinning "Symbole narodowe" już za nami

  

Całkiem niedawno wszystkie nasze 3 klasy zakończyły projekt eTwinning „Symbole narodowe”. Oprócz naszych 3 klas, wzięło w nim udział 17 innych z różnych zakątków Polski.

Jego punktem wyjścia było uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w nieco inny niż dotąd sposób. Celem naszego projektu było wspólne stworzenie przez wszystkich własnego państwa, by uczniowie sami zwizualizowali sobie, w jaki sposób powstaje państwo, jakie ma elementy  składniowym państwa i państwowości. Zwieńczeniem naszej wspólnej pracy i efektem końcowym było powstanie nowego państwa o nazwie AKSLOP z własną tożsamością: symbolami narodowymi,  historią, językiem, mapą, tradycjami, walutą, potrawami, strojami narodowymi, mieszkańcami, tańcami. 

Współpraca pomiędzy szkołami okazała się cennym doświadczeniem. To był także czas na budowanie postaw patriotycznych uczniów, jak i budowanie szacunku do własnego państwa oraz jego symboli. Uczestnicy projektu poznali strukturę powstawania państwa. Było to doskonałe pole do rozwijania kreatywności , wyobraźni, współpracy z innymi szkołami. Wspólne decydowanie o kształcie naszego państwa zmuszało do szukania kompromisów i wspólnego podejmowania decyzji. Wyrabiało poczucia sprawstwa. Uczniowie doskonalili umiejętność swobodnego wyrażania własnych myśli w różny sposób (poprzez mowę, taniec, działalność plastyczną….). Projekt eTwinning doskonale wpisał się w realizacje podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej ,  m.in. poprzez rozwijanie kompetencji w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych zarówno wśród uczniów, jak i nas nauczycieli. Był  to projekt interdyscyplinarny.

Nasi uczniowie wykazali się dużą aktywnością i motywacją, bo mieli autentyczny wpływ na przebieg projektu. Mieli okazję wykazać się swoją nieograniczoną wyobraźnią i kreatywnością. Każdy z zespołów miał podgląd na to, co robi inny zespół. Jedne działania, wynikały z wcześniejszych prac innego zespołu, np.: by stworzyć stroje i język, należało znać historię-przeszłość mieszkańców; poznać ich wygląd by zaprojektować dla nich stroje. Podczas zajęć poznawali propozycje innych zespołów i mieli realny wpływ na wybór efektu końcowego, poprzez wspólne głosowanie i wpływanie na całokształt projektu. 

A na koniec miło nam jest poinformować, że każda z naszych klas otrzymała odznakę jakości eTwinning. Kolejne projekty przed nami!

Podobne odznaki otrzymali nasi uczniowie.


 

 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz