kwietnia 14, 2024

Obserwatorium astronomiczne

Wczoraj (sobota)  przed południem zakończyła się nasza szkolna wycieczka, w której uczniowie kl. 1 brali udział. Było trochę survivalowo. 






Wspólnie z uczennicami i uczniami klas 1-5, mieliśmy ogromną przyjemność zapoczątkowania cyklu wydarzeń Astro Week, których organizatorem i gospodarzem jest Szkoła Podstawowa w Sułkowicach-Bolęcin z Dyrektorem szkoły Zbigniewem Grabowskim na czele. 



Przez 2 noce i 1 poranek obserwowaliśmy gwiazdy i planety, w szkolnym planetarium uczestniczyliśmy w poznawaniu tajemnic rozgwieżdżonego nieba. Działaniom tym przewodniczył Astronom, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego.










Podczas naszego pobytu noce zarezerwowaliśmy na podglądanie nieba, a w ciągu dnia odwiedziliśmy Inwałd. Tam Muzeum Klocków Lego oraz kreatywne warsztaty tworzenia z klocków LEGO, na które nikogo nie trzeba było namawiać. 






Wystawa budowli miniatur jednego dnia przeniosła nas w różne miejsca. I tak oto niemalże w tej samej chwili mogliśmy być na Giewoncie, Stadionie Narodowym w Warszawie, przenieśliśmy się także do Koloseum, byliśmy pod Statuą Wolności i Wieżą Eiffla. 






Nieco trudności sprawiło nam wejście do urokliwego labiryntu i dotarcie do mety. 



Plac zabaw był nieplanowanym, ale jak się okazało ważnym elementem naszej podróży.
Kolejnym punktem naszego wyjazdu były warsztaty z robotyki i praca długopisami 3D. 

W sobotę natomiast (pobudka o 4:15 rano!) wyruszyliśmy na pobliskie wzgórze zwane Czubą, znajdujące się także w Sułkowicach-Bolęcinie by doświadczyć spojrzenia przez teleskop na wschodzące słońce, jak i miasto Andrychów. Kiedy dotarliśmy na wschód słońca  okazało się, że na miejscu, z którego mieliśmy podziwiać wschód słońca czekało na nas już rozpalone ognisko, ustawiony teleskop do obserwacji do obserwacji. Było fantastycznie. Oprócz kiełbasek (o 6 rano) były też smażone pianki, którymi podzieliła się z wszystkimi Julka.  






Atmosfera podczas wycieczki była wspaniała. Stworzyli ją sami Gospodarze, jak i my wszyscy uczestniczący w wyprawie.
Byli niezwykle pogodny, życzliwy dla innych, pomocny, chętny do pomocy w pracach porządkowych. Nie było żadnych kłótni, dąsania się na siebie i fochowania. Ukłony należą się także rodzicom , dzięki którym był to Astroweek bez telefonów. Ponadto sami nie bombardowali nas telefonami. Uwaga- nikt z rodziców nie zadzwonił, a tylko dwoje uczestniczek wykonało krótki telefon do domu! Było tak intensywnie, że nie było na tęsknotę i nudę zabrakło miejsca. Podziękowania  składamy rodzicom, że uszanowali naszą prośbę i zasadę „ brak wiadomości= dobre wiadomości” przyjęli niczym dobrą monetę. I wystarczyła im zdawkowa wiadomość 
„ wszystko ok, brak czasu”.

To był dobry czas budowania naszych wzajemnych relacji. Towarzyszył nam m.in. tata Antka, jak i jego brat. Przyjemnie jest brać udział w wycieczce, którą organizuje Gospodarz wyjazdu. Dlatego serdecznie dziękujemy za całą organizację naszego pobytu Dyrektorowi Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie Panu Zbigniewowi Grabowskiemu! Nasza wycieczka to, że współpraca pomiędzy szkołami i stwarzanie uczennicom oraz uczniom przestrzeni do działania, odkrywania, budowania, poznawania przez doświadczanie ma sens. Zachęcamy i polecamy z całego serca Szkolne Obserwatorium Astronomiczne Bolęcina. Gospodarze są niezwykle otwarci i serdeczni. Możecie wybrać się tam nawet z rodziną. Uwierzcie nam-naprawdę warto! Szczegóły znajdziecie  TUTAJ


2 komentarze: