kwietnia 19, 2021

Sny

Czy zastanawiacie się czasem nad swoimi snami? My tak. Okazja nadarzyła się podczas rozmowy o książce "Dziadek na huśtawce". O ty, że każdy z nas śpi i śnią mu się różne rzeczy to wiemy. Jednak są takie pytania, na które chcieliśmy uzyskać odpowiedź na nastepujące pytania: 


Z pomocą przyszły nam filmy na ten temat. Na ich podstawie sporządziliśmy wspólnie notatkę. Jednak każdy to samo czasem przedstawił w inny sposób. Chodzi o to, by każdy przedstawił to za pomocą własnych skojarzeń. I dziś po weekendzie okazało się,że każdy na jej podstawie wszystkie informacje pamięta i potrafi o nich opowiedzieć. Zobaczcie sami, oto one:




Z tych notatek wiemy już, że 
1.Każdy z nas potrzebuje snu, by zregenerować siły. Nasze ciało, cały organizm to maszyna, która musi odpocząć. Gdyby odkurzacz przez całą dobę odkurzał to szybko by się zużył. Podobnie jest z naszym organizmem. Podczas snu nasze narządy pracują wolniej, przez co odpoczywają.
2. Choć wydaje nam się czasem, że nie jesteśmy zmęczeni-nasze ciało musi odpocząć. W przeciwnym razie nasza koncentracja uwagi będzie słaba i następnego dnia wszystko wolniej będziemy robić, więcej błędów będziemy popełniać. 
3. Popołudniowa krótka, nawet 10-minutowa  drzemka sprawi, że będziemy mieli więcej energii. Stąd tak ważna i potrzebna jest ona zwłaszcza małym dzieciom. Nawet jeśli nie chce im się spać-powinny poleżeć i odpocząć.
4. Dlaczego małe dzieci tak dużo śpią? Im więcej snu, tym szybciej rosną. Podczas snu wytwarza się melatonina, dzięki której rośniemy.
5. Zdarzyło się wam spać długo i być zmęczonym? Jeśli tak to dlatego,że zbyt duża ilość tez powoduje zmęczenie. Podobnie kiedy jest go zbyt mało.
6. Podczas choroby sen sprawia,że nabieramy siły. Im więcej snu w tym czasie, tym lepiej dla naszego zdrowia. Sen zwalcza chorobę.
7. 1/3 naszego życia przesypiamy.
8. Koń, zebra potrafią spać na stojąco. Kiedy zbliża się niebezpieczeństwo-zdążą uciec.
9. Zwierzęta m.in. takie jak delfin, krokodyl, pingwin, niektóre ptaki śpią z jednym okiem otwartym. Wyłączają do snu jedną półkulę, a druga jest cały czas aktywna. Wiąże się to z długimi wędrówkami tych zwierząt, kiedy nie ma czasu na odpoczynek. Taki sposób snu pozwala także na czujność w razie niebezpieczeństwa.

A wszystkim wam bardzo polecamy film Było sobie życie - Nocna zmiana



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz