października 06, 2021

Eksperymenty z powietrzem

 Dziś odwiedziła nas mama Feliksa, która jest ambasadorem programu "Ogarnij inżynierię Katalyst Education. Razem przeprowadziliśmy eksperymenty z powietrzem.

1. Ile waży powietrze?

Najpierw zastanawialiśmy się, jak opisać powietrze. Wiemy już, że jest bezbarwne, bez zapachu, ale czy waży?

Na wadze jubilerskiej ważyliśmy pudełka próżniowe, potem wysysaliśmy z nich powietrze za pomocą specjalnej pompki i ważyliśmy znowu. Za pomocą kalkulatora obliczliśmy różnicę między wagą przed i po wyssaniu powietrza.
2. Zabawy z wiatrem

W pudełku próżniowym jest konfetti. Wypompowaliśmy powietrze z pudełka (ok. 30 ruchów pompką), potem podważyliśmy wentylek, aby wpuścić powietrze i konfetti wirowało na wietrze. Wiatr to ruch powietrza spowodowany różnicą ciśnień w tym wypadku. Prędkość wiatru jest tym większa, im większa jest różnica ciśnienia atmosferycznego.
3. Tajemnicze siły w pudełku

W pudełku próżniowym umieściliśmy 2 trochę napompowane baloniki. Wypompowaliśmy powietrze - balon rósł, wpuściliśmy powietrze- balon się kurczył. Dlaczego? W balonie jest powietrze i w pudełku jest powietrze. Kiedy zabieramy powietrze z pudełka, powietrze w balonie ma więcej miejsca i balon rośnie, a jak wypuszczamy balon maleje. Powietrze składa się z drobin, więc ma masę. To oznacza, że naciska ono na wszystko, co jest pod nim i w nim. Z naciskiem tym związane jest ciśnienie powietrza zwane ciśnieniem atmosferycznym.4. Co się stało z wodą?

W pudełku próżniowym wlaliśmy trochę wody zabarwionej barwnikiem spożywczym i umieściliśmy mniejsze pudełko. Wysysaliśmy z dużego pudełka powietrze, woda była zasysana do mniejszego pudełka. Wpuściliśmy powietrze d dużego pudełka, woda uciekła z tego mniejszego.


Dziękujemy!!!

3 komentarze: