listopada 23, 2021

Wielcy Polacy

Poruszając się po tematyce "W kręgu historii", uczniowie poznają Wielkich Polaków. Tym razem mówiąc o wielkich  Polakach  podeszliśmy do tego tematu nieco inaczej. Każdy uczeń dostał jedną postać: Irenę Szewińską, Magdalenę Abakanowicz, Olgę Tokarczuk, Aleksandra Wolszczana, Wisławę Szymborską, Krzysztofa Pendereckiego, Irenę Sendlerową. Wyłącznie na podstawie zdjęcia, każdy w aplikacji CARDMAKER  miał stworzyć „nową tożsamość” danej osoby. Nadając wybitnym postaciom „nowe życie” należało patrząc na tę osobę zastanowić się:

-ile ma lat

-jaki zawód wykonuje

-jak wygląda jej życie prywatne- rodzina (mąż/dzieci), zainteresowania, miejsce zamieszkania.
































Jak widać większość tych osób to według uczniów nauczyciele. Dlaczego? W opinii uczniów te osoby wyglądają na miłe.

Wszyscy zgodnie orzekli, że te postacie budzą ogólna sympatię. A wszystko dzięki mimice twarzy. Rozmowa przerodziła się w dyskusję o tym:

-Czy można oceniać kogoś tylko po wyglądzie?

-Co to znaczy: zrobić na kimś dobre wrażenie?

Uczniowie zgodnie przyznali, że wiele można emocji wyczytać z samych oczu. Przykładem tego jest fakt, że mimo noszonych w czasie pandemii maseczek zakrywających usta, patrząc na oczy i czoło możemy powiedzieć czy człowiek jest zmęczony, zadowolony, szczęśliwy, uśmiechnięty, bądź też zły.



Dodatkową wartością było to, iż uczniowie mogli się wykazać przy tym swoją kreatywnością.


Kolejnego dnia, podobne zadanie, z tymi samymi postaciami, ale w wersji analogowej.  Jednak tym razem- prawdziwy życiorys. Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie wyszukać w wyszukiwarce Google podobne informacje, tym razem prawdziwe.

Zastanawialiśmy się wspólnie ile jest podobieństw pomiędzy wyobrażeniem danej osoby a jej realnym życiem. Szukaliśmy też jakiś cech wspólnych, odnośników do baśni Hansa Ch.Andersena "Słowik" i okazało się, że uczniowie je dostrzegają:

1) Prawdziwy słowik- to prawdziwi Wielcy Polacy, autentyczni

2) Słowik pozytywka- to życiorysy Wielkich Polaków wymyślone- niby są, ale jakieś "sztuczne" jak sztuczny i dziwny był głos słowika-pozytywki.


Czy Wielcy Polacy są potrzebni? Według uczniów TAK!:

-rozsławiają Polskę

-dzięki nim wiele osób chce poznać zwykłych Polaków

- dzięki nim wiele osób odwiedza nasz kraj, zostawiając przy okazji sporo pieniędzy w naszym kraju, korzystają z hoteli...

-mogą wpłynąć na nasze zachowania- np. mogą przekonać ludzi niezdecydowanych by poszli na wybory.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz